hero background image

Ssaki Medyczne

Ssak jest niezbędnym urządzeniem, gdy u chorego zanika odruch kaszlowy i konieczne staje się mechaniczne usuwanie wydzieliny z jego dróg oddechowych.

Zalegająca w drogach oddechowych wydzielina to olbrzymie zagrożenie dla życia chorego. Nieusunięcie jej na czas może zaowocować nie tylko potężnym dyskomfortem chorego, ale również spowodować niebezpieczeństwo uduszenia.

Osoby po zabiegach tracheostomii, a także ci chorzy, których odruch kaszlowy nie jest skuteczny, potrzebują pomocy w usuwaniu wydzieliny z dróg oddechowych. Ssak działa na podobnej zasadzie jak odkurzacz.  Odkurzacz zasysa nieczystości z jakiejś powierzchni za pośrednictwem rury zakończonej specjalną końcówką. Ssak zbiera zalegającą w drogach oddechowych chorego wydzielinę za pomocą cewnika. Następnie przewodem treść odessana z drzewa oskrzelowego, nosa, jamy ustnej chorego trafia do zamontowanego na urządzeniu pojemnika.

Drogi oddechowe pacjenta oczyszcza się kilkuetapowo (nos, usta, drzewo oskrzelowe). Służy do tego wspomniany już cewnik. Cewniki produkowane są w kilku rozmiarach – stosuje się je w zależności od wieku chorego czy miejsca z którego odsysana jest wydzielina (cewnik stosowany w jamie ustnej może mieć większą średnicę niż ten, którego używa się niżej w drogach oddechowych).

  • Wszystkie czynności przy odsysaniu chorego powinny być wykonywane w rękawiczkach.
  • Jednorazowy cewnik zakładamy zaraz po wyjęciu go z opakowania (bez odkładania na szafkę czy kontaktu z innymi przedmiotami).
  • Do odsysania jamy ustnej można zastosować cewniki o większej średnicy.
  • Nie wolno używać tego samego cewnika do różnych miejsc.
  • Podczas odsysania należy pamiętać o każdorazowym płukaniu przewodu.

Ssak Medyczny

Cena wynajmu: 40zł miesięcznie